Hledáte nápady k vaší prezentaci a nechcete se točit v kruhu? Dali jsme dohromady 20 tipů, které vám pomohou vytvářet prezentace jinak, lépe a hlavně šťavnatě.
Hledáte nápady k vaší prezentaci a nechcete se točit v kruhu? Dali jsme dohromady 20 tipů, které vám pomohou vytvářet prezentace jinak, lépe a hlavně šťavnatě.
Dnes pro vás máme seznam třech webů, které musíte prostě navštívit. Vaše prezentace pak už nebudou nikdy nudné.
Tom Peters je americký management kouč/guru. Nevím jestli někdo má za sebou více prezentací než on a proto byste ho měli mít na hledáčku. Na jeho osobních stránkách najdete spoustu zajímavých odkazů včetně prezentací, užitečných dokumentů a videí.
Tímhle jsme začínali. Tady jsme našli inspiraci k tomu rozjet Šťavnaté slajdy. Garr Reynolds je odborník přes prezentace na slovo vzatý a jeho blog je stejně dobrý jako jeho knihy o prezentacích. Krásně paralely mezi japonskou kulturou a prezentacemi vás budou čekat na jeho osobním blogu.
Málokdo umí tak dobře psát o prezentování čísel jako Stephen Few. Na jeho stránkách najdete spoustu skvělých článků jak online jak v PDF verzi, můžete se přihlásit k odběru jeho newsletteru (což vřele doporučuji) a zároveň si udělat IQ test prezentování čísel, který vám otevře oči jak by se čísla prezentovat měly.
Tyhle tři stránky vám pomohou v tom vytvářet lepší slajdy.
Prezentování je těžká disciplína, která zároveň bude patřit mezi čím dál důležitější dovednosti. Hard skills prostě brzy stačit nebudou. Jak ale lépe mluvit k lidem? Zde jsou mé tři tipy.
Naučte se nazpaměť začátek a konec vaší prezentace.
Tenhle tip mám od mého mentora (díky Petře!), který měl naprostou pravdu. Nemůžete se naučit celou prezentaci nazpaměť (i kdyby se vám to podařilo, budete znít hrozně uměle). Začátek a konec, to jsou dvě části, které si každý pamatuje. Proto je dobré si tyto dvě části připravit co nejlépe. Pomůže vám to zároveň výrazně snížit stres, když víte, jak budete začínat a končit.
Buďte na místě o hodinu dříve.
Woody Allen říkal, že "Eighty percent of success is showing up." Podle mě naprostá pravda. Drtivá většina řečníků chodí na prezentaci o deset minut dříve. Buďte profesionálové. Buďte na místě už o hodinu dříve. Prvních 45 minut věnujte přípravě a posledních 15 minut věnujte publiku - dejte si s nimi kávu, pohovořte neformálně o jejich tématech i tématech vaší prezentace. Ukážete, že jste připraveni a zároveň si vytvoříte první vazby. Začít budovat důvěru tak budu o mílový krok snazší.
Připravte pro ně něco extra.
Před pěti lety jsem byl v Londýně na prezentaci Seth Godina, když vyšla jeho nová kniha. V pozvánce bylo napsáno, že ke vstupence dostanete jeden výtisk zdarma. Když jsme přišli do sálu, každý měl na sedadle papírovou tašku a v něm hned dva výtisky (!). Jaké to milé překvapení a to Seth Godin ještě nezačal. O co víc jsme byli mile překvapeni, když pak každý dostal unikátní kód, kde na speciální stránce mohl nechal další (třetí!) výtisk zaslat komukoliv.
Každý pozná rozdíl mezi tím, jestli jste velkorysí, nebo naopak šetříte náklady na každý halíř. V prezentaci jde o show, nejste Makro. Nejděte tedy po každé korunce a připravte pro vaše posluchače milé překvapení.
Který tip můžete hned využít?
/ Převzato ze soukromého blogu Jakuba Šafránka.